O Bibliotece Ubrań

Biblioteka Ubrań to niekończąca się, wirtualna szafa. Działa jak zwyczajna biblioteka, tylko zamiast książek w ciągłej cyrkulacji są różne części garderoby. Została stworzona z myślą o zabawie i eksperymentowaniu z modą, ale nie kosztem ograniczeń, środowiska i cennego miejsca w Twojej garderobie. Tym samym stanowi zrównoważoną alternatywę dla nadkonsumpcji.


W Bibliotece Ubrań doskonale rozumiemy potrzebę zmiany u każdej kobiety. Jest ona dla nas inspiracją do poszukiwania ubrań wyjątkowych i niepowtarzalnych, tzw. perełek z historią. Stawiamy na różnorodność, dzięki temu każda z Was może znaleźć coś dla siebie. Poczuć nieskrępowaną wolność i radość w poszukiwaniu własnego stylu, tworzeniu stylizacji, próbowaniu nowych fasonów i krojów. Oznacza to, że odświeżanie garderoby odbywa się w racjonalny sposób. Biblioteka Ubrań daje Ci możliwość posiadania ciągle czegoś nowego bez obowiązku kupowania. To nowa gałąź gospodarki, która nazywa się sharing economy. Wypożyczając ubrania, dołączasz do społeczności, która ceni sobie jakość, dbałość o środowisko i stawia użytkowanie ponad posiadanie oraz zbędne gromadzenie rzeczy w szafach. Dzięki sharing economy stworzenie szafy marzeń staje się nareszcie takie proste. Pożyczaj zamiast kupować!

Jak to się zaczęło...

Nazywamy się Aga i Marta. Pod koniec 2015 roku postanowiłyśmy wrócić z Niemiec do rodzinnego Wrocławia i uruchomić pierwszą w Polsce Bibliotekę Ubrań on-line. Życie w duchu slow life i sharing economy oraz zamiłowanie do mody, zabawy własnym stylem było impulsem do powstania Biblioteki Ubrań. Mieszkając razem, często pożyczałyśmy od siebie ubrania i tak z dwóch szaf zrobiła się jedna. Nie chciałyśmy kupować i obie szukałyśmy jakiejś alternatywy. Zakupy w sieciówkach uznałyśmy za marnowanie pieniędzy na powtarzalne, niskiej jakości ubrania, które i tak po sezonie będą już niemodne. Pojawiła się wtedy myśl: skoro my chciałybyśmy mieć dostęp do jednej, niekończącej się szafy, to inne kobiety również. Zauważyłyśmy, że pożyczanie jest fajne i można mieć zawsze coś nowego bez obowiązku kupowania. Tak stworzyłyśmy jedną, nieograniczoną, demokratyczną, wirtualną szafę, do której stale przybywają nowe części garderoby. Są one w ciągłym obiegu i cyrkulacji.
Za cel postawiłyśmy sobie przywrócenie zabawy w modzie w zgodzie ze środowiskiem i bez zbędnego gromadzenia ubrań w szafach. Świat i tak jest już pełen rzeczy, zatem potrzebny jest ktoś, kto by je porządkował. W ten sposób chcemy zainspirować innych i pokazać, że odpowiedzialność i moda mogą się równoważyć. Stąd nasze motto brzmi: Styl masz, ubrania pożyczasz!
Moda z czystym sumieniem
Wspieramy zrównoważoną modę i sharing economy, dlatego włączamy ubrania w ponowny obieg i nadajemy im drugie życie. W czasach Fast Fashion żywotność ubrania stale się skraca. Dlaczego tak się dzieje? A dlatego, że moda staje się coraz bardziej przejściowa i tania. Kiedyś w modzie obowiązywały 2 sezony, obecnie mamy ich ponad 12. Oznacza to, że po 4 tygodniach ubranie staje się niemodne i prawdopodobnie szybko wyląduje na dnie szafy. Obecnie jest to ogromny problem. Branża mody bardzo obciąża środowisko już na etapie produkcji, a do tego dochodzi niska płaca dla pracowników. Na końcu tego procesu pojawia się duży problem z odpadami. Wciąż chcemy mieć wszystko, być ciągle kimś innym. Jak dotąd, nie znaliśmy recepty na niekupowanie. Na świecie zostały wyprodukowane już takie ilości ubrań, że starczy ich na kilka kolejnych dekad. Po co dalej niszczyć i zaśmiecać nasze środowisko? Od teraz można bawić się modą świadomie i z głową.


Staramy się możliwie jak najmniej obciążać nasze środowisko i dlatego korzystamy z energooszczędnej pralki, a większość ubrań pierzemy w orzechach indyjskich. Dbamy również o to, aby każdy możliwy element został ponownie wykorzystany. Stąd prosimy was o odsyłanie ubrań w tym samym kartonie, w którym je otrzymałyście. Te, które nie będą się już nadawały do ponownego użytku, przekazujemy Papierowej Rewolucji. Oni dbają o to, aby oddana przez nas makulatura została poddana recyklingowi, a pieniądze ze skupu trafiły na cele charytatywne.


Wierzymy w cykliczność i dlatego działamy według zasady: rent, reuse, relove, return.

Kontakt

Adres:
52-210 Wrocławul. Łubinowa 1c/3
Biblioteka Ubrań Sp. z o.o.
Adres biura – siedziby:
Biblioteka Ubrań Sp. z o.o.
ul. Legnicka 32
53-674 Wrocław

adres e-mail: hello@bibliotekaubran.pl

Nie zawsze jesteśmy w biurze, więc jeśli chcesz się z nami spotkać, wyślij 1-2 dni wcześniej wiadomość e-mail.